A menstruációs vérzés a női nemi hormonok által szabályozott élettani jelenség. Ha a menstruációs vérzés szabályos időközönként jelentkezik, melyet 21-35 nap között normálisnak tartunk, és kb. 3-6 napig tart, akkor nem okoz a páciensnek semmilyen laboreltérést, ill. életminőségbeli romlást. Minden olyan állapot, ami ezektől eltér (nagyon ritkán vagy nagyon gyakran jelentkező vérzés, túl kevés vagy túl erős menstruáció) kivizsgálást igényel. A vérzészavarok külön elbírálást igényelnek tinédzserkorban és 40 éves életkor felett. A főleg fiatalkorban jelentkező menstruációs fájdalom pácienseink többségénél kellő kivizsgálást követően viszonylag gyorsan orvosolható, de a csak menstruáció alatt jelentkező alhasi fájdalom más betegségeknek is figyelmeztető tünete lehet. Az alapbetegségek állapotának feltárása, a hormonális eltérések vizsgálata, adott esetben a méhnyálkahártya szövettani vizsgálata elengedhetetlen.
Támogatás az álmai megvalósításához
A gyermekvállalás egyike a legfontosabb döntéseknek egy pár életében, azonban sokan szembesülnek nehézségekkel ezen az úton. A meddőség kérdése érzékeny téma, amely komoly lelki és fizikai megterhelést okozhat, de a modern orvostudomány számos lehetőséget kínál a sikeres családtervezés érdekében. Magánrendelőnkben komplex meddőségi kivizsgálással és családtervezési tanácsadással állunk rendelkezésére, hogy Ön teljeskörű támogatást kapjon az álmai megvalósításához.
Minden lépésnél Ön mellett állunk
Minden páciensünkre egyedi esetként tekintünk, és személyre szabott ellátást biztosítunk, amely figyelembe veszi az egyéni igényeket és körülményeket.
Szolgáltatásunk során biztosítani tudjuk az Ön számára a részletes meddőségi kivizsgálást, többek között ultrahangos petevezető átjárhatósági vizsgálat (HyCoSy), ovuláció indukciós kezelés, ultrahangos tüszőmérés (folliculometria) elvégzését. Tudjuk, hogy a családtervezés útja gyakran kihívásokkal teli, de szakértőink elkötelezetten segítenek Önnek abban, hogy a lehető legjobb esélyekkel indulhasson ezen az úton.
A női egészség megőrzése érdekében elengedhetetlen a rendszeres nőgyógyászati vizsgálat kismedencei ultrahangvizsgálattal kiegészítve, a nőgyógyászati kórképek időben történő felismerésére és kezelésére. Szolgáltatásunk keretében átfogó képet nyújtunk a női nemi szervek állapotáról, biztosítva a különféle nőgyógyászati eltérések gyors és pontos diagnosztikáját.
Olyan elváltozások felismerésében és kezelésében segítünk, mint a méhszáj- vagy méhnyálkahártya polipok, miómák, a petefészkek cisztikus elváltozásai. A kismedencei ultrahangvizsgálat segítségével ezek az eltérések gyorsan és fájdalommentesen kimutathatók, lehetővé téve a célzott kezelés mielőbbi megkezdését. Az ultrahang kiemelten fontos egyes életminőséget befolyásoló állapotok, mint az endometriózis és a krónikus kismedencei fájdalom diagnosztikájában is.
A gyulladásos és fertőzéses megbetegedések, mint például a bakteriális vaginózis, a hüvelygomba, vagy a méhnyakgyulladás, gyakran okoznak kellemetlen tüneteket, mint a fájdalom, viszketés, vagy rendellenes hüvelyi folyás. Ezek a problémák hosszú távon komolyabb szövődményekhez vezethetnek, mint a kismedencei gyulladás, amely súlyosan károsíthatja a női reproduktív rendszert. Az alapos nőgyógyászati vizsgálat lehetővé teszi ezeknek a problémáknak a korai felismerését, biztosítva ezzel az időben történő, hatékony kezelést.
Diszkrét, támogató, szakértői segítséget nyújtunk a szexuális úton terjedő betegségek (STD) mintavétele, kivizsgálása ill. a vírusok okozta nemi szervi szemölcsök (Condyloma acuminatum) és a genitális herpesz diagnosztikája, kezelése esetében is.
Szakembereinkhez fordulhat a nemi szerveket érintő ritkább, ám súlyos kórképek, köztük a vírusos eredetű Lipschütz-fekély (ulcus vulvae acutum), és az autoimmun hátterű Lichen sclerosus diagnosztikája, kezelése kapcsán is. Társszakmákkal való szoros együttműködésben biztosítjuk az Ön hosszú távú gondozását.
A méhszájseb (ectropium vagy cervicalisatio) lényege, hogy a méh nyakcsatornáját borító hengerhám sejtjei kikúsznak a méhszáj felszínére, és kiszorítják annak el nem szarusodó laphámsejtjeit. Gyakorlott nőgyógyászok által könnyedén felismerhető elváltozásról van szó, hiszen az élénk színű, pirosas-rózsaszínes, „bolyhos” felszín és a méhnyak többi hámrétege szemmel láthatóan jól elkülöníthető egymástól. A méhszájseb a szexuálisan és hormonálisan aktív nők kb. 90 százalékánál megfigyelhető. Az esetek többségében nem okoz semmilyen problémát. Amennyiben azonban fájdalommal jár, és/vagy vérzés társul hozzá, az a hengerhám gyulladását jelzi. A hengerhám felszínét borító sok apró boholy, különösen, ha gyulladt szövetről van szó, sokkal sérülékenyebb a mechanikai behatásokkal szemben, ezért szexuális aktus során pecsételést, ún. kontakt vérzést okozhat.
Circulus vitiosus
Az elváltozás rendszeresen visszatérhet. Kialakulását elősegíti a hüvelyflóra egyensúlyának, pH-értékének megváltozása (hüvelyi fertőzés, felfázás), a hormonális fogamzásgátlók rendszeres szedése, ill. ovuláció során is kifejezettebbé válhat. A hengerhámban számos mirigysejt található, melyek nagy mennyiségben lúgos kémhatású váladékot termelnek. A váladék a hüvelybe csorogva kedvező környezetet teremt a baktériumok kolonizációja számára, ezáltal folyamatos hüvelyfertőzést, hüvelyi folyást eredményez. A krónikus gyulladás következtében megnövekedhet a rosszindulatú elváltozások, valamint terhesség fennállása esetén a vetélés kockázata. A kolonizálódott baktériumokkal szemben a lokális kezelési formák (hüvelytabletták, kúpok, krémek) és gyakran a szájon át szedhető antibiotikumok sem járnak sikerrel. A lúgos kémhatás ugyanakkor a normál hüvelyi flórát biztosító laktobacillusok számára kedvezőtlen, így a folyamat a hüvelyflóra egyensúlyának felborulásához, és megint csak következményes hüvelyfertőzéshez vezet.
A méhszájseb kezelése
Amennyiben az ectropium nem okoz panaszt, nem szükséges kezelni, hiszen hosszabb idő alatt spontán regresszióra is számíthatunk. Amennyiben panaszt okoz, vagy krónikusan visszatérő hüvelyfertőzések jelentkeznek, beavatkozás szükséges, melynek alapja a hengerhám roncsolása (ecsetelés, fagyasztás, lézeres vaporizáció) vagy eltávolítása (hideg kés konizáció, loop konizáció). Az ecsetelés sikeressége jól felépített, több alkalmas kezeléssel valósulhat meg. A fagyasztás során folyékony nitrogén vagy egyéb gáz alkalmazásával -180 fokon a méhszáj felszínét károsítjuk. A lézeres vaporizáció esetén CO2 lézer használatával elpárologtatjuk a hámfelszínt. Ezen roncsoló eljárások előnye, hogy ambulánsan végezhetők, azonban mivel az eljárás során citológiai mintavétel nem történik, fontos, hogy a kezelést méhnyakrákszűrés előzze meg. A hideg kés konizáció során szikével távolítjuk el az érintett méhszáj felszínt, a sebzést pedig összevarrjuk. Így lehetőség nyílik megfelelő minőségű szövettani minta nyerésére, vizsgálatára. Hátránya, hogy kórházi bennfekvést igényel, altatásban történik, a gyógyulás fájdalmasabb, a méhszáj nem ritkán hegesen gyógyul, a nyakcsatorna kórosan beszűkülhet, esetleges szülés esetén a méhszáj tágulása nehezítetté válhat. A loop konizáció (LEEP) során nagyfrekvenciájú elektromos kaccsal (hurok) történik a felszín kimetszése, amely kevesebb vérzéssel jár, hiszen a technikából adódóan egyúttal vérzést is csillapít. Nincs szükség varratokra, így egynapos sebészet keretében is végezhető. A felépülés kisebb fájdalommal jár, a nyakcsatorna kóros beszűkülése kevésbé gyakori a műtétet követően. Hátránya, hogy az elektromos égetés miatt a szövettani minta egy része károsodhat, a méhszáj zárófunkciója terhességben elégtelenné válhat.
Amennyiben méhszájsebe kellemetlen tüneteket okoz, forduljon bizalommal szakorvosainkhoz! A rendszeres nőgyógyászati szűrés során információt nyerhet a méhszájseb aktuális státuszáról, a kezelés szükségességéről, ritka, kedvezőtlen esetben akár egy esetleges rákmegelőző állapotról, melynek adekvát és gyors ellátása teljes gyógyulást hozhat.
A nőgyógyászati rákszűrés részét képezi a citológiai kenetvétel (szükség esetén a humán papillomavírus (HPV) tipizálásával kiegészítve), a bimanuális és ultrahangos nőgyógyászati vizsgálat, utóbbi a petefészkek, a méhtest (miómák) és a méh nyálkahártyájának ellenőrzésével, az emlők tapintásos szűrése, szükség esetén tumormarker vizsgálatok, ill. életkortól és családi anamnézistől függően mammográfia és csontsűrűség vizsgálatok tervezése, a vizsgálati leletek értékelése, valamint a hosszútávú gondozás.
A citológiai kenetvétel az egyik legfontosabb szűrővizsgálat a méhnyakrák korai felismerésére. Ez a vizsgálat a méhszáj és a méhnyak felületes sejtjeinek mikroszkópos analízisét jelenti. A méhnyak rosszindulatú betegségeinek esetében is a hangsúly a megelőzésen van. A rendszeresen elvégzett szűrővizsgálatok biztosítják a gyógyítható stádiumú elváltozás felismerését. Így pácienseink részére teljes gyógyulást biztosító kezelési tervet tudunk felajánlani. A kenetvétel gyors és fájdalommentes.
A nőgyógyászati szűrővizsgálatok rendkívül fontosak minden nő számára, hiszen az egészségünk megőrzésének alapja a megelőzés és a korai felismerés. Rendelőnkben a legmodernebb eszközökkel és nagy tapasztalattal rendelkező szakemberekkel dolgozunk, hogy pácienseink a lehető legjobb ellátást kapják.
Ne halogassa a szűrővizsgálatokat – tegye meg az első lépést az egészsége megőrzése érdekében, és forduljon hozzánk bizalommal!
HPV tipizálás
Az elmúlt huszonöt évben egyértelművé vált az egyes magas rizikójú (HR) HPV-törzsek megléte és a méhnyakrák gyakoribb előfordulása közötti összefüggés. Egyre több humán papillomavírus (HPV) törzs került felfedezésre, azonban szerencsére ezeknek csak kis hányada okoz rosszindulatú betegséget. A páciensek részéről egyre növekvő elvárás, hogy a méhnyak citológiai állapota mellett HPV fertőzöttségükről is pontos képet kapjanak. A nőgyógyászati rákszűrés levétele során, ha HPV fertőzés felmerül, minden esetben felajánljuk a HPV tipizálás lehetőségét is. Ez a vizsgálat a méhszáj és a méhnyak felületes sejtjeinek mintavételével történik. Az utóbbi években lehetőség nyílt lokális kezelésre is. A kezelés sikerességéről ismételt citológiai kenetvétellel bizonyosodunk meg. Abban az esetben, ha a fertőzés régebb óta fennáll és a méhnyakon citológiai eltérést is okoz, felmerülhet a méhnyak egynapos sebészi kezelése. Ilyenkor elektromos késsel a méhszáj, illetve a méhnyak hámátmenet teljes egészében eltávolításra kerül. Ez önmagában a méhszáj humán papillomavírus fertőzéstől való teljes gyógyulását is jelenti.
Szexuális úton terjedő betegségek (STD) szűrése: Biztonság és nyugalom
A nemi úton terjedő betegségek nemcsak egészségügyi problémákat okozhatnak, hanem komoly lelki terhet is jelenthetnek. Az időben elvégzett szűrés és kezelés segít megelőzni a szövődményeket és csökkenti a fertőzés továbbadásának kockázatát. Nőgyógyászati rendelésünkön diszkrét és biztonságos környezetben végezzük el ezeket a vizsgálatokat, ahol pácienseink nyugodtan beszélhetnek aggodalmaikról. Az STD fertőzések lehetősége esetén mind a mintavétel, mind az eredmények közlése teljes diszkréció mellett történik.
A kismedencei ultrahangvizsgálat egy fájdalommentes, gyors és rendkívül pontos diagnosztikai módszer, melynek során kifejezetten erre a célra tervezett ultrahangfejet vezetünk a hüvelybe. Ez a páciens számára teljesen fájdalommentes, ugyanakkor sokkal jobb képfelbontást érünk el, mint a hasfalon keresztül végzett ultrahangvizsgálat esetében. Ez a módszer jóval kisebb nőgyógyászati eltérések felfedezését is lehetővé teszi a kismedencében, biztosítva a korai diagnózist. Természetesen ez a vizsgálati módszer csak olyan pácienseknél végezhető el, akik már éltek szexuális életet. A vizsgálat során a megfelelő higiéniai feltételek biztosítása céljából minden alkalommal az ultrahangfejre műszeróvszert helyezünk, melyet a fájdalommentesség érdekében ultrahangzselével látunk el. Gyermekek és nemi életet még nem élt páciensek esetén hasi ultrahangvizsgálatot végzünk.
Hogyan készülhet fel a nőgyógyászati ultrahangvizsgálatra?
Szexuális életet már élt pácienseinknek hüvelyi ultrahangvizsgálatra üres húgyhólyaggal javasolt érkezniük, így közvetlenül vizsgálat előtt kérjük a mellékhelyiség szíves használatát.
A gyermek-nőgyógyászati virgo (szűz) páciensek hasi ultrahangvizsgálatához – a hasi- és kismedencei szervek lehető legjobb láthatósága érdekében – telt húgyhólyag szükséges, ezért időpontra érkezést megelőzően 6-8 dl folyadék (csapvíz vagy szénsavmentes ásványvíz) elfogyasztása javasolt. Az utolsó hólyagürítés lehetőleg 2-3 órával a vizsgálat előtt történjen.
Szolgáltatásunk nemcsak a meglévő problémák diagnosztizálására fókuszál, hanem a megelőzésben is szerepet játszik.
Ne halogassa ezt a fájdalommentes vizsgálatot!
Mi az a HPV és milyen betegségeket okozhat?
A humán papillomavírus (HPV) humán epiteliotróp duplaszálú DNS-vírus, melynek méhnyakrák (továbbá a szeméremtesti és hüvelyrák, a hímvessző, a végbéltáji, a fej-nyak régió daganatok, valamint a nemi szervi szemölcsök) kialakulásában betöltött kiemelt szerepe ismert. Életünk során az átfertőzöttségi esély 90% feletti. A HPV hámfajlagos kórokozó, mely nem csupán szexuális úton terjedhet. A fertőződéshez bőrkontaktus is elégséges.
A méhnyakrák visszaszorításának legfőbb alappillére a primer prevenció. Az iskolai kampányoltás során a 2020/2021-es tanévtől a szülők a 7. évfolyamba járó leány és fiúgyermekeik számára is ingyenesen igényelhetik a Gardasil®9 oltóanyagot, mely a legalább 9 éves gyermekeknek és serdülőknek, valamint felnőtteknek adható oltóanyag a humán papillomavírus (HPV) 6-os, 11-es, 16-os, 18-as, 31-es, 33-as, 45-ös, 52-es és 58-as típusai által okozott megbetegedések ellen. A készítmény az említett egyes humán papillomavírus típusok nagy tisztaságú, nem fertőző fehérjéit tartalmazza. A vakcinát intramuscularis injekció formájában kell beadni.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) ajánlása szerint a 9-15 éves korú lányok tartoznak a HPV vakcináció elsődleges célcsoportjába, a vakcina ugyanis a szexuálisan még nem aktív korosztályban a leghatékonyabb. Ahhoz, hogy a védettség kialakuljon 9-14 év között két oltásra van szükség 6 hónap különbséggel. Kiskorúak önkéntes védőoltásáról a szülő/gondviselő dönt. Későbbi életkorban is van lehetőség felvenni a HPV vakcinát, azonban ekkor már az oltóanyag önköltséges, és fontos tudni, hogy 14 év felett már nem elegendő a két dózis, csak három oltás (0., 2., 6. hónap) után alakul ki a védettség.
Beszélgessen gyermekével a HPV oltásról és annak jelentőségéről! Amennyiben kérdések merülnek fel, várjuk Önöket személyes konzultációnkra!
Amennyiben kiskorú leánya lemaradt a 7. évfolyamos ingyenes kampányoltásról, lehetőséget biztosítunk az oltások mielőbbi felvételére. Tegyen meg mindent gyermeke egészsége, jövője érdekében!
A tudomány mai álláspontja szerint a HPV oltás felnőttkorban is hatásos a vakcinában található HPV vírustörzsek újonnani fertőzéseivel szemben. Az oltás biztonságos, felnőtteknél sem jár több mellékhatással mint serdülőkorban (csekély). Felnőttkorban 3 oltás (0., 2., 6. hó) után alakul ki védettség. Az oltás aktuális HPV fertőzés alatt is adható. Az oltás a magas rizikójú (HR) HPV pozitív páciens esetén is javasolt. A korábbi természetes fertőzés nem jelent védelmet, nem biztosít elegendő immunreakciót az újrafertőződés ellen.
Hangzik a kérdés konizáció után: „Mit tehetek a kiújulás ellen?”
Az oltás javasolt a méhnyak rossz citológiai/hisztológiai eltéréseinek előfordulása esetén a kezelés típusától függetlenül (magas kiújulási kockázat). CIN (cervicalis intraepithelialis neoplasia) sikeres kezelése után a páciensek legalább további 20 éven keresztül magas (3-5x) kockázatot hordoznak a méhnyakrák kialakulására. Konizációt követően a HPV oltás jelentősen csökkenti a HSIL (high-grade squamosus intraepithelialis laesio) kiújulásának, egyúttal az egyéb HPV-asszociált (hüvelyi, szeméremtesti, végbélnyílás körüli) daganatok kialakulásának kockázatát. Az oltási sorozat konizáció előtt vagy utáni beadása egyformán hatékony. Átfogó nemzetközi tanulmányok alapján a HPV vakcina szignifikánsan és erőteljesen csökenti a perzisztáló HPV fertőzéseket, a recidiváló (kiújuló) citológiai rendellenességeket, a sikeres kezelést követően ismételten jelentkező daganatmegelőző állapotokat. A kiújulás elkerülése érdekében ne feledkezzünk meg a partner vakcinálásáról!
HPV oltás férfiaknak
Férfiak esetén a HPV-asszociált daganatos megbetegedések (a hímvessző, a végbéltáji, valamint a fej-nyak régió daganatok), a nemi szervi szemölcsök megelőzésében, valamint a partner védelmében is javasolt a HPV elleni oltás felvétele.
Amennyiben kérdése van a HPV oltással kapcsolatban, ill. szeretne az oltásban részesülni, rendelőinkben lehetőséget biztosítunk az oltások (Silgard® és Gardasil®) mielőbbi felvételére.
Az APC rezisztencia vizsgálat a Leiden-mutáció genetikai kimutatására szolgál, mely az öröklött trombofília (trombózis hajlam) leggyakoribb oka. A mutáció miatt az aktivált V. véralvadási faktor fehérjeláncát az aktivált protein C (APC) nevű enzim nem képes bontani. Ezért a mutációban szenvedő páciens vére fokozott alvadékonyságot mutat, azaz trombózisra hajlamos, ezért kezelése, gondozása a mélyvénás trombózis megelőzésére fokozott elővigyázatosságot és figyelmet igényel. Rendelőnkben lehetősége van tájékozódni egyéni trombóziskockázatáról.
Ne feledje, a genetikai vizsgálatot élete során csak egyszer kell elvégeztetnie, az általa nyert információ azonban életet menthet! Kérje szolgáltatásunkat rendelőnkben!
Fogamzásgátlási lehetőségek: Melyik a megfelelő Önnek?
A fogamzásgátlás számos módszert kínál, amelyek különbözőképpen hatnak a szervezetre, és eltérő szintű védelmet nyújtanak. A hormonális fogamzásgátlók, mint a fogamzásgátló tabletta, a hormontartalmú spirál, az injekció, a transzdermális tapasz, a hüvelygyűrű vagy a bőr alá ültethető implantátum széles körben elterjedtek, és magas fokú védelmet nyújtanak a nem kívánt terhesség ellen. Ezek a módszerek azonban nem mindenki számára megfelelőek, hiszen egyes nők életmódjuk, meglévő alapbetegségük vagy személyes preferenciáik miatt hormonmentes megoldásokat keresnek.
Ne hagyja, hogy a fogamzásgátlás kérdése bizonytalanságot okozzon! Rendelőnkben elkötelezettek vagyunk az Ön hosszú távú egészsége és jólléte mellett. Forduljon hozzánk bizalommal!
Hormonmentes fogamzásgátló módszerek
Az orvosi közreműködés nélkül alkalmazható eljárások hatékonysága több nagyságrenddel gyengébb mint az orvosi közreműködéssel alkalmazható módszereké. Több páciens kérése, hogy a fogamzásgátló módszernek ne legyen semmilyen hormonális terhelése a szervezetére. Ilyen megoldást kínál az óvszer, a pesszárium, hüvelybe helyezendő krém, kúp, kapszula vagy tabletta. Orvosi közreműködéssel alkalmazható a hormonmentes méhen belüli fogamzásgátló eszköz, köznyelven a hurok vagy spirál, ill. a rézgyöngy. Többféle típusuk van, léteznek műanyag, réz és nemesfém bevonatúak is. Hatásmechanizmusukat tekintve, felhelyezést követően az eszköz közelében lokális irritációt, steril gyulladást hoznak létre a méh nyálkahártyán, alkalmatlanná téve azt a megtermékenyített petesejt beágyazódására. Utóbbi sokkal biztonságosabb módszernek minősül, mint a korábban említettek. Nagyon fontos azonban, hogy típustól függetlenül szükséges a hormonmentes méhen belüli fogamzásgátló eszköz szakorvos általi évenkénti ellenőrzése, ugyanakkor az eszköz öt évente történő eltávolítása, és új eszközre való cserélése indokolt a felszálló fertőzések megelőzésére.
Személyre szabott fogamzásgátlási tanácsadás
Minden nő más és más, így a fogamzásgátlási igények is egyediek. Rendelőnkben szakértő nőgyógyászunk részletes konzultáció keretében segít megérteni az egyes módszerek előnyeit és hátrányait, figyelembe véve az Ön életkorát, egészségi állapotát, életstílusát, habitusát és jövőbeli terveit. Tanácsadási szolgáltatásunkkal biztosítjuk, hogy a lehető legjobb döntést hozza meg, amely összhangban áll az Ön személyes igényeivel.
Rendelőnkben lehetőség van szakértőink által az Ön számára gondosan megválasztott méhen belüli fogamzásgátló eszköz felhelyezésére, ultrahangos ellenőrzésére és eltávolítására.
Ne hagyja, hogy a fogamzásgátlással kapcsolatos aggodalma, ill. menstruációs panaszai megkeserítsék a mindennapokat! Keresse szakorvosainkat bizalommal!
A menopauza valójában azon utolsó havi vérzés időpontját jelöli, amelyet ovuláció előz meg. A köznyelv által használt menopauza kifejezés valójában a perimenopauza néhány évét öleli fel. A változókorban lévő pácienseknél gyakran magára a hormonszintek változására nem is a klasszikus változókor első jeleiként széles körben ismert vegetatív tünetek (hőhullámok, éjszakai izzadás, szívdobogásérzés) és a pszichés változások (depresszió, hangulatingadozás, alvászavar, fáradékonyság, ingerlékenység, rövidtávú emlékezetzavar, összpontosítási képtelenség, libidó csökkenés) hívják fel a figyelmet, hanem a menstruációs ciklus megváltozása. A változókor kezdetén ez általában a vérzéses időszakok gyakoribbá válását vagy az elhúzódó menstruációt jelenti. Később, ahogy a hormonális szintek csökkenésével a menstruációs ciklus rövidül, a vérzések ritkábbá válnak. Ha valakinek nagyon bőséges, hosszan tartó menstruációja van, szövettani mintavétel negatív eredményének bizonyossága után, hormonvizsgálatot követően, amennyiben igazolódik, hogy a páciensnek még van ovulációja, szóba jöhet méhen belüli fogamzásgátló eszköz alkalmazása a változókori vérzészavarok kezelésére. A páciensek körében egyre ismertebb az ún. menopauza teszt, mely képes a vizeletben észlelni az FSH (follikulus stimuláló hormon) jelenlétét, amint a koncentráció növekedése eléri a 25 mUI/ml kritikus értéket, azonban ez természetesen nem mérhető össze a menopauza szakrendelésen történő részletes hormonális kivizsgálással.
A kor előrehaladtával hormonpótló kezelés hiányában a menopauzát követő években, évtizedekben kialakuló, a hüvely, a húgycső és a hólyag hámjának fokozatos sorvadása, a következményes hüvelyszárazság, a vizeletcsepegés, a gyakori hüvelyi és húgyúti gyulladások, az anyagcsere kedvezőtlen változása, a szív-és érrendszeri betegségek jelentős kockázatnövekedése, a csontritkulás, a változókort követő csontvesztés, csontfájdalom és törések hátterében mind az egyre növekvő mértékű ösztrogénhiány áll.
Menopauzális hormonterápia (MHT)
Bár 20 évvel ezelőtt nagyon negatív visszhangot kapott a menopauzális hormonterápia, az utóbbi években egyre több páciens fordul ismét ehhez a megoldáshoz, ami nagyon rövid időn belül panaszmentességet biztosít. Ez különösen fontos, hiszen a mai világban a középkorú nők életminősége jelentősen felértékelődött. Ezen lehetőséggel, amikor ugyanazon hormonokat pótoljuk a női szervezetben, amelyeket a petefészkek fertilis korban előállítottak, biztosíthatjuk rövid időn belül a változókor tüneteinek megszűnését, a betegek életminőségének jelentős javulását. A negatív média kampánnyal és a közhiedelemmel ellentétben, amennyiben jól vannak beválasztva a betegek és időben van megkezdve a menopauzális hormonpótlás (természetes petefészek hormonok külső bevitele tabletta, tapasz, vagy zselé formájában), számos pozitív hatással lehet a női egészségre.
Ne nyugodjon bele a változókor kellemetlen tüneteibe! Éljen teljes értékű életet! Óvja hosszan tartó egészségét, és forduljon bizalommal menopauza specialista szülész-nőgyógyász szakorvosunkhoz!
Műtéti tervezés: A sikeres beavatkozás alapja
A műtéti beavatkozások fontos részei lehetnek a nőgyógyászati kezelésnek, amikor konzervatív módszerek nem elegendőek a problémák megoldásához. A műtéti tervezés első lépése a személyre szabott konzultáció, majd következik a részletes előkészítés, a páciens kivizsgálása, a műtéti terv felállítása az anesztézia tervezésével, szükséges esetben altatóorvossal való konzultáció, majd végül sor kerül közvetlenül az operáció előtti, valamint a beavatkozással kapcsolatos tudnivalók, teendők pontos ismertetésére.
Ha műtéti beavatkozásra van szüksége, vagy kérdései vannak a műtéti előkészítéssel és a posztoperatív időszakkal kapcsolatban, magánrendelőnk készséggel áll rendelkezésére.
Átfogó támogatás a műtéti beavatkozások előtt és azt követően
Magánrendelőnkben a műtéti tervezés és a posztoperatív gondozás során teljes körű támogatást nyújtunk, hogy Ön a lehető legnagyobb biztonságban és kényelmesen élhesse meg a műtét folyamatát és a felépülést.
Posztoperatív ellátásunk része a műtét során történtekről való tájékoztatás, az első néhány napban várható események ismertetése, az esetleges szövettani eredmény értékelése, a műtéti terület ellenőrzése (varratszedés), és a továbbiakban felmerülő kezelés biztosítása.
Kérjen időpontot konzultációra, és tapasztalja meg a személyre szabott, átfogó támogatást a műtéti beavatkozások során!
Dr. Pál Zoltán Ph.D. szülész-nőgyógyász szakorvos, menopauza specialista és
Dr. Völgyesi Petra Ph.D. szülész-nőgyógyász szakorvos, gyermek-nőgyógyász jelölt szeretettel várják Önt magánrendeléseiken.
Copyright © 2024